2024. június 18., kedd

💥🕊️BIBLIAOLVASÓ🕊️💥 Jn 7,40–53

„…Galileából nem támad próféta.” Jn 7,40–53

40 A sokaságból azok, akik hallották ezt az igét, ezt mondták: Valóban ő a próféta. 
41 Mások így szóltak: Ő a Krisztus. Többen pedig ezt mondták: Csak nem Galileából jön el a Krisztus? 42 Nem azt mondta-e az Írás, hogy a Krisztus Dávid magvából és Betlehemből jön el, abból a faluból, ahol Dávid élt? 43 Ellentét támadt tehát miatta a sokaságban: 
44 némelyek közülük el akarták fogni, de senki sem vetette rá a kezét. 
45 A szolgák visszamentek a főpapokhoz és a farizeusokhoz, akik ezt kérdezték tőlük: Miért nem hoztátok ide? 
46 A szolgák így feleltek: Ember még így soha nem beszélt, ahogyan ő. 
47 A farizeusok ezt mondták nekik: Titeket is megtévesztett? 
48 Vajon a vezetők vagy a farizeusok közül hitt-e benne valaki? 49 De ez a sokaság, amely nem ismeri a törvényt, átkozott! 
50 Ekkor Nikodémus, aki korábban már járt nála, és közülük való volt, így szólt hozzájuk: 
51 Elítéli-e az embert a mi törvényünk, míg ki nem hallgatták, és meg nem tudták tőle, hogy mit tett? 
52 Azok pedig így válaszoltak neki: Talán te is galileai vagy? Nézz utána és lásd be, hogy Galileából nem támad próféta. 53 Ezután mindenki hazament.

AZ IGE MELLETT – VLADÁR GÁBOR IGEMAGYARÁZATA

(52) „…Galileából nem támad próféta.” (Jn 7,40–53)

Jézus személye és az élő vízről mondott szava ismételten meghasonlást támaszt hallgatóságában. Némelyek szerint nem lehet Isten küldötte, mert a Messiásnak Betlehemből kell jönnie (42–43), ő pedig Galileából érkezik. Ám az emberek csak a féligazságot ismerik, mert Jézus Galileából jött ugyan, de Betlehemben született. Fontosabb az, hogy az Atyától jött közénk (7,28). 
Isten népének korabeli vezetői (a főpapok és a farizeusok) megvető gőggel mondanak véleményt az üres kézzel visszatérő szolgákról (45) és saját népükről: csak a törvényt nem ismerő, tanulatlan ember hisz Jézusban (47–49). Nikodémus viszont, a farizeusok vezető embere (3,1), éppen a törvényből bizonyítja nekik: akiről nincs pontos ismeretünk, arról nem szabad így véleményt formálni. 
És bár társai arra utalnak, hogy Galileából nem jöhet próféta (51), mégis kivétel Jónás próféta (2Kir 14,25), akinek „jeléről” Urunk éppen önmagával kapcsolatosan beszélt (Mt 16,4; Lk 11,29kk). 
Sokszor a tudatlanságunk vagy éppen farizeusi okoskodásunk, a magunk alkotta Krisztus-kép az akadálya annak, hogy felismerjük Jézusban Urunkat és Megváltónkat. 
Hadd váljék Nikodémus magatartása is Jézus felé mutató jellé (vö. 19,39kk)!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése